Visar "Luleå" kategori

Luleå

bild

Utökad satsning på idrott och friluftsliv

Publicerad den 21 augusti, 2014 | av Lars Wallgren

Forskning visar att Sveriges barn och ungdomar blir mer stillasittande i vardagen. Nu kör vi en utökad satsning på idrott- och friluftsliv med möjlighet till fler idrottslektioner per vecka. Samarbetet med Mittlivsstil forsätter för elever och [&hellip... Läs mer


Luleå

norrskenet_lulea_650x320

Skolstart i Luleå

Publicerad den 13 augusti, 2014 | av Lars Wallgren

Skolstart för alla våra elever torsdagen den 21/8-14 kl 8.30. Med vänlig hälsning Jörgen Stenmark, rektor/förskolechef Norrskenets skola och förskola... Läs mer


Luleå

ak.9

Våra fantastiska elever i årskurs 9

Publicerad den 13 juni, 2014 | av Lars Wallgren

Våra fantastiska elever i årskurs 9 lämnar oss med ett genomsnittligt meritvärde på 244 poäng. Vilken otrolig resa ni har gjort här på Norrskenet. Ta väl hand om er och kom ihåg att dörren hit alltid [&hellip... Läs mer


Luleå

bild

informationsmöte inför ht-14 i Luleå

Publicerad den 10 april, 2014 | av Lars Wallgren

Inbjudan till informationsmöte inför ht-14 för nya elever/föräldrar Alla ni som valt att ställa era barn i kö hos oss, förskola eller skola, och alla ni som är nyfikna på oss till hösten är hjärtligt välkomna [&hellip... Läs mer


Luleå

bild

Dags att ansöka om plats till hösten!

Publicerad den 9 februari, 2014 | av Lars Wallgren

Hej alla vårdnadshavare. Ni som önskar ansöka om plats för ert barn på Norrskenet från och med ht-14 kan med fördel göra det inom kort. En del av våra befintliga klasser har någon enstaka plats kvar [&hellip... Läs mer


Till toppen ↑